
Leger des Heils Spijkenisse viert 95-jarig bestaan
Actueel 113 keer gelezenSpijkenisse - Het Leger des Heils viert deze maand het 95-jarig bestaan in Spijkenisse. Tijd dus voor een korte terugblik naar het ontstaan van het kerkgenootschap in Spijkenisse.
Het begon op 8 oktober 1931 in een tent, maar al snel kon het Leger des Heils haar intrek nemen in een pand op de Molenlaan (het witte pand net naast de brug over de Boezem). Het Leger groeide, net als het dorp en steeds vaker werd er een beroep gedaan op het Leger des Heils. Zo werd er ook noodopvang gerealiseerd boven de kledingwinkel op de Oostkade. Het Leger ging in gesprek met de gemeente, kocht een stuk grond en bouwde een nieuw pand op de Anthonis van der Nootstraat. Op nummer 8 is nog altijd het Korpsgebouw gevestigd. Op 17 mei 1980 werd er afgemarcheerd naar het nieuwe pand.
Velen kennen het Leger des Heils van het inzamelen van kleding en het maken van muziek en het zingen van de evangelisatieliederen. En uiteraard de kerstcollecte. Het leger des Heils doet echter meer.
Halverwege de jaren 70 werd er in Spijkenisse gestart met de opvang van daklozen. Dat doet het Leger des Heils nog steeds, maar de opvang is wel losgekoppeld van het Korps Spijkenisse en ondergebracht bij de Stichting Leger des Heils Welzijn en Gezondheidszorg. Hier valt de opvang onder van De Opstap, De Boeg en de Herstart. Het pand waar De Opstap zat, heeft het Leger des Heils op verzoek van de gemeente verlaten en hier komt een andere vorm van maatschappelijke opvang, met een andere zorgaanbieder. ‘Wij bieden enkel de mensen die bij De Opstap werkten een plek vanwaar zij hun werk kunnen doen, want de gezinnen die er zaten, hebben nog wel begeleiding nodig’, legt majoor Germen Stoffers uit. ‘In de tijd dat ik begon bij het Leger des Heils kon een dakloze nog aankloppen bij de locatie en vragen om een bed, maar tegenwoordig gaat dat over vele schijven. Aan de ene kant te begrijpen, aan de andere kant krijgen de mensen niet wat ze nodig hebben. We willen niet dat mensen buiten slapen maar moeten ons wel aan de regels houden.’
Het korps in Spijkenisse mag gerust een actief korps genoemd worden. Drie dagen per week, dinsdag t/m donderdag, staat de deur open voor een ieder die behoefte heeft aan contact. Op alle drie de dagen is tussen 10.00 en 14.00 uur de buurthuiskamer open, net als de kledingwinkel. Op woensdag is er om 13.00 uur een maaltijd, waar men slechts € 5,00 aan kwijt is. Gezien de opkomst van ruim 30 personen, laat dit zien dat er behoefte aan een dergelijke activiteit is. Die dag is de buurthuiskamer uiteraard wat langer open. Op dinsdag is er ‘s middags een 55+ soos, woensdagochtend staat er crea op de agenda en op donderdagmiddag kunnen de klaverjassers om de tafel gaan zitten.
Vanwege het 95-jarig bestaan is het korps met alle korpsgenoten, d.w.z. de kerkgangers en de vrijwilligers van de buurthuiskamer en de winkel aan boord gestapt van de Fortuna voor een tocht van Spijkenisse naar Rotterdam. Eerder, in juni, vond de jaarlijkse Donut dag plaats. Wat velen niet zullen weten, is dat de donut een uitvinding is van vrijwilligsters van het Leger des Heils die tijdens de Eerste Wereldoorlog de soldaten aan het front van eten probeerden te voorzien. Tegenwoordig is het een soort burendag, waarbij de bewoners rondom het korpsgebouw, maar ook anderen, uitgenodigd worden voor een kop koffie en een donut.
Het jubileumjaar wordt afgesloten met een jubileumconcert in De Verbinding op de Eikenlaan. Op 24 oktober (aanvang 19.30 uur) is er een concert van de Amsterdam Staff Band (waarin de beste musici van het Leger des Heils vertegenwoordigd zijn) en het Randstedelijk Mannenkoor. De toegang is gratis, maar uiteraard mag er altijd iets in de collectebus gedaan worden. Tijdens de eredienst op zondag treedt het orkest ook op. De dienst wordt overigens geleid door commissionair Bente Gundersen en veldsecretaris kapitein Anita Kamperman. Voor de korpsleden en oud-korpsleden bestaat er na afloop van de dienst nog de gelegenheid om informeel herinneringen uit te wisselen.













